Powrót do „Cudu w Bernie” – strefa Mistrzostw Świata w kontenerze ELA

Strefa MŚ wewnątrz mobilnego kontenera jest równie interesująca, jak kontener niepozorny z zewnątrz.

Details
Lokalizacja

Frankenberg (Saksonia)

Siedziba ELA

Frankenberg (Saksonia)

Liczba i typ kontenerów

1 kontener specjalny

Przestrzeń użytkowa

30 m2

Zastosowanie

muzeum

Ściany zewnętrzne

RAL 7032 – szary beżowy; ściany wewnętrzne i sufity – płyta OSB, posadzka wyłożona sztuczną trawą

Zakup/wynajem

wynajem

Okres zastosowania

5 lat

Około dziesięć lat temu w mobilnym muzeum zbudowanym na bazie kontenera wystawowego ELA kustosz i ekspert piłki nożnej Hans Schlüper zorganizował wystawę „Cud w Bernie”. Po zakończeniu transportu kontener, aż do niedawna, magazynowano w Spiez (Szwajcaria). Obecnie wystawę przeniesiono do ZeitWerkStadt – interaktywnego muzeum historii miejskiej i przemysłowej we Frankenbergu (Saksonia) – wstępnie na okres pięciu lat, a następnie otwarto.

 

Na powierzchni około 30 m2 w kontenerze wystawowym ELA zorganizowano niewielką, lecz imponującą wystawę dotyczącą zwycięstwa drużyny RFN w finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1954 r. Zwiedzający poznają niezapomniane momenty tej rywalizacji oraz jej bohaterów. Na wystawie można obejrzeć m.in. dokumenty, zdjęcia i filmy, a także przedmioty, których używano w trakcie pięciu meczów mistrzowskich i samego finału – koszulkę, bilety, siatkę z bramki Stadionu Wankdorf oraz deskę z ławki trybuny głównej o numerze 272.

 

Galeria zawierająca plakaty wielkoformatowe, zdjęcia i grafiki daje poczucie, że naprawdę uczestniczy się w finale, który rozegrano w Bernie. Zdjęcia upamiętniające każdą z 96 minut meczu Węgry – RFN „wskrzeszają” to wydarzenie. Kustosz Hans Schlüper posiada największe na świecie archiwum filmowe na temat finału Mistrzostw Świata, który rozegrano 4 lipca 1954 r. Zwiedzający mogą obejrzeć fascynującą kompilację tych filmów. Innym godnym uwagi eksponatem jest współczesna replika Stadionu Wankdorf w Bernie w skali H0 (1:87).

Film z największego na świecie archiwum dotyczącego MŚ w 1954 r. jest tak samo fascynujący, jak ponad 70 lat temu.

– To zdumiewające, jak wiele form i informacji można zmieścić w tak stosunkowo niewielkiej przestrzeni kontenera wystawowego ELA – powiedział Erik Geidelt, kierownik zakładu ELA we Frankenbergu. – Bardzo się cieszę, że udało się ponownie otworzyć strefę Mistrzostw Świata w kontenerze ELA. To zasługa naszego zakładu ELA we Frankenbergu.

– Wystawa o Mistrzostwach Świata w 1954 r. pasuje do Frankenbergu jak piłka do bramki.
dyrektor muzeum ZeitWerkStadt
Franziska Bäßler

Frankenberg ma wieloletnią piłkarską tradycję, a klub SV Barkas Frankenberg niedawno świętował 40-lecie swojego powstania.

 

Potwierdza to burmistrz Frankenbergu, Oliver Gerstner: – Aktywne uczestnictwo naszych klubów i szkół podstawowych w otwarciu wystawy pokazuje, jak bardzo mieszkańcy Frankenbergu interesują się sportem i wystawą na temat „Cudu w Bernie”. Strefa Mistrzostw Świata znakomicie wpisuje się w charakter obiektu, jakim jest muzeum ZeitWerkStadt.

Bogata dokumentacja zdjęciowa każdej z 96 minut finałowego starcia Mistrzostw Świata w 1954 r. między Węgrami a RFN.

Program wspierający otwarcie strefy Mistrzostw Świata zorganizowała firma SV Barkas Frankenberg 1984 e.V. Obejmował on m.in. turniej piłki nożnej, konkurs dokładności strzałów i pomiar prędkości strzału. – Otwarcie wystawy potraktowaliśmy jako okazję do zintegrowania tego wydarzenia z naszym programem wakacyjnym – przyznał Gerstner. Z zaproszenia skorzystało ponad 80 dzieci.

 

Piłka nożna to nie wszystko, lecz bez niej wszystko nic nie znaczy – podsumował z przymrużeniem oka znaczenie wystawy Hans Schlüper. Dodał jeszcze, że piłka nożna nadal jest najważniejszą z nieważnych rzeczy na świecie.

Infolinia
Fachowy doradca na miejscu